Karta na stół!, czyli życiowe rozmowy o tym, co nas łączy. Stow. CIVILITAS od 27 lat stara się podnosić świadomość o prawach człowieka. Tym razem w formie kampanii społecznej obejmującej serię audycji radiowych oraz „życiowych podcastów” z działaczami społecznymi i ekspertami. Poprzez angażujące i wrażliwe rozmowy, wzbogacane przykładami z życia i dobrymi praktykami, słuchacze nabierają większej świadomości tego, że prawa podstawowe to zbiór wartości, które łączą i dotyczą nas wszystkich.
Na projekt składało się 12 podcastów publikowanych co dwa tygodnie. Każdy odcinek miał premierę na antenie Akademickiego Radia Index, po której dostępny był na Spotify, YouTube, Mixcloud i na stronie Realizatora civilitas.org.pl. W ramach kampanii przygotowano i opublikowano ponad 270 postów w mediach społecznościowych, min. na Facebooku, TikToku, Instagramie, Threads czy Mixcloud. O serii podcastów pisała Gazeta Lubuska, portal ngo.pl, wzielonej.pl. Podcasty pozostają dostępne w Internecie.
Odcinki dotyczyły m.in. praw dzieci, zdrowia psychicznego młodzieży, godnego życia osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, edukacji, kryzysu bezdomności, ochrony danych osobowych, równości wobec prawa i niedyskryminacji. Rozmówcami byli przedstawiciele NGO, liderzy lokalni i eksperci, którzy działają z zaangażowaniem i sercem. To dzięki ich historiom, słuchacz mógł poczuć, że Karta Praw Podstawowych to zbiór wartości, które wpływają na jakość życia naszego, i całego społeczeństwa.
Szczerość, inkluzywność i empatia – to wyróżniało te działanie. I spora dawka wiedzy. Np. w odcinku „Wszyscy różni, wszyscy równi” odniesiono się do art. 3, 6, 20, 21 i 23 Karty Praw Podstawowych. Art. 24 zainspirował odcinki o prawach dzieci, na bazie art. 6 i 8 mówiono o ochronie danych. Często wracano do art. 1 „Godność człowieka jest nienaruszalna. Musi być szanowana i chroniona”, a w finałowym zastanawiano się jak rozmawiać o naszych podstawowych prawach, aby ich nie stracić.